KPZ

KPZ, kápézetka, neboli Krabička Poslední Záchrany, je vynález starý tři čtvrtě století, prvně byla popsána v časopise Mladý hlasatel roku 1935. A komu že se tato myšlenka vylíhla v hlavě???

KPZ je jedním z nápadů Jestřába, vůdce 2. oddílu Praha (Dvojka), tedy jednoho z nejstarších a nejdéle fungujících oddílů u nás…. jistě tušíte, že oním Jestřábem není nikdo jiný než Jaroslav Foglar, spisovatel, redaktor junáckých časopisů a metodik, který skauting obohatil o mnoho užitečného. Ať už se jednalo o jeho vlastní vynález nebo převzetí nápadu někoho jiného, vždy to něco bylo doplněno o legendu, příběh, poutavý obal… Mezi jeho tipy pro obohacení oddílového života patřili pamětní lístečky, propracovaný systém bodování s diplomy, Modrý život, pravidelně se opakující akce, které vytvářejí tradici…

Nicméně, vraťme se ke KPZ. Obsah vychází z toho, co má mít každý správný klučina či holčina po kapsách, co ho zachrání ve svízelné situaci. A protože vývoj šel vpřed, navrhl Jestřáb vysypat kapsy a dát to do krabičky. Protože je to praktické balení, není problém mít KPZ takřka vždy u sebe. KPZ bereme s sebou na pravidelné schůzky, výpravy, tábor… Nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat!

Původně byl doporučován tento obsah: několik sirek, škrtátko, březová kůra, pár zavíracích špendlíků, jehla, nit, hřebík nebo kousek provázku, tužka a kousek papíru. Každá doba přidala do KPZ něco svého, nezbytně potřebného. A jak to vypadá s KPZ v novém století? Co patří do KPZ? Zde je aktuální vzor:

• řetízková pilka
  • otvírák na konzervy
  • tužka s gumou
  • 2 šroubky do dřeva
  • zavírací špendlíky
  • papír velikosti A4 složený
  • gumička
  • svíčka
  • nožík
  • niť a 2 jehly (zastrčené do papírové cívky)
  • různé mince : 50, 10, 5 a 2 Kč