Return to Oddíly

Světlušky

1. oddíl: světlušky

Světýlko Modrý šíp 2017 

Na Masopustní úterý se několik světlušek rozhodlo pokusit se získat Světýlko odříkání – Modrý šíp.  Odhodlané světlušky  využily období půstu a daly na celý měsíc vale cukrovinkám a slaďárnám. Na první dubnové schůzce jsme oslavily vytrvalost a odříkání a v usilování o modrý šíp pokračuje všech 5 světlušek a dokonce jedna Benjamínka! Držíme palce!!!

Světluší MasterChef 2017

Na Listu přání Světlušek už dlouho zaujímá první místo ( tj. je to nejvíce podporované přání) kuchařská soutěž MasterChef.

Uskuteční se 20.-21. května 2017 na skautské základně v Roztokách. Přihlásit se mohou dvojice světlušek, které splní nominační podmínky:

Připraví si 6 receptů jídel, které budou umět připravit ve dvou porcích:

  1.  Dvě jídla lze připravit na elektrickém sporáku o dvou plotýnkách, dvě další jídla v kotlíku na ohni a poslední dvě jídla v ešusech na lihovém vaříku.
  2. Dvě z nominovaných jídel musí být polévky.
  3. U každého receptu bude dobře popsán pracovní postup, potřebné potraviny a přísady.
  4. U každého receptu bude odhadnut čas přípravy a cena za 2 porce.
  5. Každé nominované jídlo se musí stihnout připravit do 2 hodin.
  6. Není povoleno používat polotovary, které jsou dosolované, obsahují chemické konzervanty nebo barviva a změkčovadla.  Bujon bez glutamanu je povolen.
  7. Každá členka dvojice bude šestici svých receptů znát.

Při vlastní soutěži pak obdrží bonusové body jídla, která budou obsahovat luštěniny, ryby, čerstvou nebo mraženou zeleninu (jako podstatnou součást, nikoliv jen jako ozdobu nebo dochucení).

Sraz v sobotu na vlakovém nádraží v Říčanech v 8:30 (nebo na vlak 8:56 – pozdější příchod je třeba včas domluvit !!!).  S dopravou, ubytováním a závěrečným ohodnocením vychází rozpočet na 400,- Kč.   Vybíráme u vlaku.

 

S sebou výstroj na výpravu, spacák, (spíme v chatičce), lehké přezuvky do budovy, zelené triko a šátek. Ešus. Zástěru.  Svůj nůž.

Potraviny z klubovny povezu já autem, potraviny nakupované si pořídí děvčata sama jakou součást soutěže nákupem v Roztokách v sobotu. S sebou v batohu nic nevezou.

Návrat v neděli (odjezd 15:20 Roztoky (vlak)), příjezd 16:02 Říčany (vlak), kdo pak potřebuje s přípojem 16.21 busem do Kostelce.

Je velmi pravděpodobné, že další MasterCef bude až v roce 2019!

———————————————————————————–

Počasí nám stále umožňuje užívat si schůzky venku. Přizpůsobte tomu výstroj světlušek!

Připravované i uplynulé akce Světlušek najdete v celostřediskovém seznamu akcí: http://www.skaut-kostelec.cz/kalendar-akci

Světluší let

Světluší let

 

 

 

Rozvrh schůzek

Schůzky oddílu Světlušek se konají každé úterý od 16:30 do 18:00 hod. Sraz vždy u vchodu do nové klubovny. Zakončení pak taktéž u vchodu do nové klubovny. V září 2017 rády uvítáme nové členky – nováčky. První schůzka v tomto školním roce se koná v úterý 12. 9. 2017. Schůzky se v roce 2017/18 nekonají …

Program schůzek

Program schůzek Sraz i zakončení u vchodu do klubovny. Pokud nepadají trakaře (neboli poanglicku psi a kočky) nebo není hluboká tma, probíhá schůzka venku. Světlušky by měly být patřičně vystrojené na pohyb venku. březen-duben 2018 Po úspěšném absolvování Bradavického výjezdního školení si začneme užívat jara. Schůzka 13. března: sejdeme se v klubovně, ale skončíme v …

Co s sebou na schůzky

S sebou na schůzku: 1. Nováčka/Cestičku 2. Časopis Světýlko – poslední číslo 3. KPZ 4. Zápisník a tužku 5. Šátek na hry 6. Přezuvky

Světýlka – odborné zkoušky

       Světýlka, jako zkoušky dovednosti, jsou jednou z nejlákavějších složek světluščí výchovy. Hlavní základ na budování světluščí výchovy je ve stupních zdatnosti – I., II., III. stupeň. Tento základ je potřeba dát do desátého roku věku všem světlušek jako přípravu na jejich příští skautskou stezku. Vůdkyně světlušek jen tehdy, až uzná, že si švětluška odznak opravdu zaslouží, předá …

Vedoucí oddílu

RNDr. Ivana Kašparová, Ph.D. ( Kvák ), vedoucí oddílu tel. 606 843 483, kvak@skaut-kostelec.cz   Kristina Martinková ( Medvědice ),zástupce vedoucího oddílu tel.                    , medvedice@skaut-kostelec.cz Alžběta Hrnčířová – Albi, vede družinu Benjamínků.